Mäta z obchodu a jej prežitie

Mäta je moja obľúbená bylinka a musím priznať, že veľa mäty padlo, kým som prišla ako na to. Mäta by sa mala rozrastať ako burina. Tá z obchodu však väčšinou vykape. Nebuďme lenivé a jednoducho ju presaďme a ako bonus ju vyložme na balkón. Nehovorím, že balkón je pravidlo, je to len moja rada z vlastnej skúsenosti. 😉
Bolo to niekedy na konci jesene minulého roka, kedy naša mäta začala upadať. Mali sme ju nepresadenú položenú na okne. Podľa potreby som ju polievala. Bola už ošklbaná, nevyháňala žiadne nové listy a niektoré korienky nadobro odumreli. Vedela som, že už jej nemôžem viac ublížiť, tak som ju vyložila na balkón. Strávila tam celú zimu, počas ktorej začala vyháňať nové výhonky. Do jari sa kvetináč celkom pekne zazelenal. Bol to pre nás malý zázrak.
Pred dvomi týždňami sme ju spolu s ďalšími dvomi mätami z obchodu vysadili do veľkého kvetináča. Použili sme zeminu na bylinky (na spodok by mal ísť ešte štrk, ale na ten sme akosi zabudli). Nemuseli sme ani dlho čakať a krásne sa nám rozrástli. Radosť na ne pozerať.
Dokonca presadenie pomohlo aj mäte vysadenej zo semienok z Ikea, ktorá bola dovtedy veľmi, naozaj veľmi jemnučká a vyzeralo to tak, že z nej nič nebude.
Doteraz sme kvetináč mali položený na okne, ale keďže máme balkón na nešťastnej západnej strane a slniečko už poriadne hreje, zložila som ho na zem (na kameň) spolu s ostatnými bylinkami a všetko je v poriadku.Na obrázku môžete vidieť tri mäty. Krajné sme kúpili v obchode. Strednú máme od svokra, no aj táto je z obchodu. Je na tom o niečo lepšie, pretože bola pohnojená, aby sa rýchlejšie spamätala. Dostali sme ju už zachránenú. 🙂
 

Pred dvomi týždňami:

Mäta z obchodu

Dnes (zo strednej som už trhala):

Mäta z obchodu

V skratke. Mätu z obchodu treba jednoznačne presadiť. Najlepšie je použiť zeminu na bylinky a nevynechala by som ani štrk (cca 2 cm na spodok kvetináča). Vyložila by som ju na balkón a pokiaľ máte na ňom teplo, dala by som ju na zem. Zalievať stačí podľa potreby, radšej menej ale častejšie. Verím, že vaša ďalšia mäta prežije a bude sa jej dariť ako burine po daždi.Čo povieš na príspevok? Máš nápad na vylepšenie?